Зміст :
Ви можете смачно нагодувати свою сім’ю без екзотичних продуктів і рецептів. Зрази з грибами дуже смачні і різноманітні.
Палітра рецептів
Зрази прийшли до нас з білоруської, польської та литовської кухні. Варіацій рецептів, їх приготування дуже багато. Котлета може бути м’ясною або картопляною. Вирішувати вам. Справа суто особиста, головне, щоб було смачно і ситно.
Якщо начинка передбачається грибна, то найчастіше котлети робляться з попередньо відвареного і розім’ятого картоплі. Його також можна подрібнити через м’ясорубку, як м’ясо.
Таке поєднання завжди бездоганне, особливо з підливою з грибами на сметанній, вершковій або молочній основі. Це вже вигадка нашої російської кухні: картопляні зрази з грибами або ніжна підлива. Начинка котлет може бути змішаною або чисто м’ясною. Котлети також можна приготувати з тонко відбитого або перетертого м’яса.
Альтернативою картоплі може послужити відварений рис. Особливо, якщо вона залишилася від вчорашньої трапези, а ви не любите викидати їжу. Пшенична або кукурудзяна крупа сорту Артек також добре піде на подвір’я.
Для начинки можна взяти будь-які лісові гриби, гливи, печериці. Їх попередньо дрібно нарізають. Їх можна гасити або смажити зі спеціями, цибулею, часником, ароматними травами. Також можна взяти солоні гриби. Ще смачніше буде з вершковим, сметанним, молочним соусами або звичайною сметаною.
Ми рекомендуємо запікати в духовці, а не смажити на сковороді. Це буде не менш смачно, але набагато корисніше. Також буде смачно, якщо ви посиплете блюдо свіжою, дрібно нарізаною зеленню і подасте нарізані скибочками свіжі овочі.
Складові простого кулінарного шедевра
Інгредієнти:
- Бульби картоплі середнього розміру – 6 шт .;
- Яйця курячі – 1 шт.;
- Цибуля ріпчаста – 1 шт.;
- Гриби – 200 г;
- Сіль – 0,7 ч. л.;
- Рафінована рослинна олія – 2 ст.л .;
- Борошно пшеничне – 2 ст.
Секрети вдалого приготування їжі
- Очистіть бульби картоплі від шкірки. Нарізаємо невеликими шматочками, заливаємо підсоленою водою, ставимо на середній вогонь, чекаємо готовності до повної готовності.
- Очистіть цибулю від лушпиння. Дрібно порубати гострим кухонним ножем.
- Очистіть і наріжте гриби так само, як і ріпчасту цибулю, можна трохи крупніше.
- Готові бульби картоплі перетвори в пюре за допомогою товкачки, розбийте в нього яйце і перемішайте до однорідності. Додайте борошно, якщо воно недостатньо густе.
- Тепер беремо 2-3 ст. вже охолодженого картопляного тіста і формуємо коржі, головне, не дуже тонкі і не товсті. У центр покладіть 1-2 ч. Л. начинки. Краї необхідно акуратно защипнути і надати круглу або овальну форму котлеті. Все залежить від вашого смаку. Можна додатково злегка обваляти їх у борошні, щоб вони точно не розвалювалися в процесі випікання і зберігали свій красивий зовнішній вигляд.
- Розігрійте духовку до температури 1800 градусів Цельсія.
- Візьміть деко. Змастити рослинним маслом. Можна застелити його пергаментом або фольгою для запікання, якщо ви уважно ставитеся до використання навіть рослинного масла.
- Випікати протягом півгодини.
- Готові картопляні зрази можна посипати дрібно нарізаною зеленню, викласти на тарілку під ними свіже листя салату. Як гарнір відмінно підійдуть свіжі овочі або салат з відповідною заправкою.
- Ще смачніше буде, якщо ви полиєте блюдо сметаною або зробите грибний соус на основі вершків, молока або сметани. Для загущення можна також додати 1-2 ч. Л. пшеничного борошна. Хтось віддасть перевагу кетчуп або сирний соус. Вирішувати вам, вашій родині або гостям.
Якщо ви задумаєтеся про прикраси з яєць або помідорів, то порційні зрази прикрасять ваш святковий стіл і стануть відмінним гарячим блюдом. Вони досить ситні і апетитні.